Förenkla momsupplagen genom en samordning med punktskatteupplagen
Svenskt Näringsliv har i dag hemställt om att regeringen ska förenkla administrationen för momsupplag genom att synkronisera med reglerna för punktskatteupplag.
Ett av Skatteverket godkänt lager för punktskattskattepliktiga varor utgör vanligtvis både ett punktskatteupplag och ett momsupplag. Det möjliggör att en punktskattepliktig vara kan hanteras under skatteuppskov för såväl punktskatt som moms. Den svenska momslagen saknar dock flera av de varor som omfattas av uppskovsreglerna i lagen om skatt på energi (se KN-nummer nedan). Detta leder till att tidpunkten för när energiskatt ska betalas skiljer sig från tidpunkten för när moms ska betalas. Utöver ökad administration innebär den nuvarande lagstiftningen att det även uppkommer en risk för att en upplagshavare gör fel på grund av den olikformade skattehanteringen.
Det saknas skäl till att energiskatt och moms för varor med KN-nummer 1516-1518 och 2707 10, 2707 20, 2707 30 och 2707 50 ska betalas vid olika tidpunkter. Det finns inte heller någon begränsning i EU:s momsdirektiv vad avser vilka varor som får undantas från beskattning med anledning av skatteuppskov i nämnt avseende. Det innebär att Sverige har rådighet att lösa diskrepansen och därmed minska den administrativa bördan för företag som hanterar aktuella varor i skatteupplag.
Svenskt Näringsliv har under lång tid föreslagit regelförenklingar på skatte- och redovisningsområdet till tidigare regeringar. Tyvärr tycks den politiska viljan att förenkla hittills ha varit begränsad trots att det finns konkreta och färdiga lagtextförslag som löser problem som hämmar närings- och föreningslivet med negativa effekter på hela samhället.
Momsen är ett komplicerat regelverk som ger hög regelbörda och administrativa kostnader för företagen som agerar som en oavlönad uppbördsman åt staten. Många momsreformer är möjliga och en viktig förenkling avser varor i upplag.
Det är dags att visa politisk vilja och handlingskraft - förenkla för momsupplagen.
Anna Sandberg Nilsson och Robert Lönn
Svenskt Näringslivs välkomnar Tax Omnibus men efterfrågar tydligare förenklingar
Svenskt Näringsliv ansluter i sitt remissvar den 5 oktober om EU-kommissionens förslag om Taxation Omnibus till vad Näringslivets Skattedelegation (NSD) har anfört. Förslaget är ett omfattande paket för förenkling av EU:s regler om direkt beskattning.
Kan man vinna på sänkt marginalskatt?
I ett nytt avsnitt av Skattefrågan beskriver Fredrik Carlgren vilka effekter sänkta marginalskatter kan få på kort och lång sikt. Utgångspunkten är en rapport som presenterades under Svenskt Näringslivs tillväxtvecka och som analyserar olika alternativ för sänkt marginalskatt.
Välkomna men otillräckliga förslag på lättnader i redovisningskraven
Utredningen om vissa frågor om redovisning och granskning av hållbarhetsrapporter har lämnat flera välkomna förslag på regelförenklingar på redovisningsområdet.
Skräm inte bort dem som bygger Sverige
Sverige behöver fler företagare som investerar, bygger bolag och skapar jobb. Då är det svårt att förstå varför somliga akademiker återigen diskuterar en skatt som gör Sverige mindre attraktivt för just dessa människor.
Skatteseminarier under Tillväxtveckan

Under Svenskt Näringslivs tillväxtvecka arrangerades fem seminarier om skattefrågor. Dessutom visades en dokumentärfilm om framgångsrika skattereformer. Här har jag samlat kort information om seminarierna med länkar till artiklar, rapport och i flera fall kan även seminarierna ses i efterhand.
Smygändring utan motivering – Skatteverket måste klargöra momsfrågan

Svenskt Näringsliv har skickat ett brev till Skatteverket med begäran om ett skyndsamt och samlat klargörande om hur moms på förmånsbilar (personbil mot förmån, förmånsbil mot brutto- eller nettolöneavdrag) ska hanteras.
