26 augusti 2026

Cloud and AI Development Act (CADA), Svenskt Näringslivs position och artikelkommentarer

Mottagare

Svenskt Näringsliv välkomnar kommissionens ambition att stärka Europas kapacitet inom moln, datacenter och AI. Tillgång till konkurrenskraftig beräkningskapacitet är en avgörande förutsättning för AI-utveckling och -användning, produktivitet, innovation och digitalisering i hela näringslivet. Rätt utformad kan CADA bidra till att undanröja flaskhalsar och stärka Europas möjligheter att attrahera investeringar.

Utgångspunkten behöver vara tydlig: CADA ska stärka Europas digitala kapacitet genom bättre investeringsvillkor, snabbare tillståndsprocesser, mer datacenter- och beräkningskapacitet, forskning och utveckling (FoU), kompetens och samordning. Svenskt Näringsliv stödjer dessa delar av förslaget och anser att de vid behov, där det behövs, bör förstärkas.

Samtidigt anser Svenskt Näringsliv att Sverige och likasinnade medlemsländer bör driva ändringar i de delar som riskerar att motverka konkurrenskraft och öppenhet. Det gäller särskilt: suveränitetsramverket i artikel 16–18 och bilaga II, reglerna om tillitsnivåer och riskbedömningar i artikel 29–31 samt upphandlingsbestämmelserna i artikel 30–32. Dessa krav måste vara teknikneutrala, riskbaserade och proportionerliga. De ska avgränsas till tydligt definierade kritiska användningsfall och får inte leda till handelshinder, generella lokaliserings- eller migrationskrav, ursprungsbaserade preferenser eller indirekta skyldigheter för privata aktörer.

Digital infrastruktur