4 november 2025

Remiss av promemorian Genomförande av delar av det omarbetade energieffektivitetsdirektivet

MottagareKlimat- och näringslivsdepartementet
Externt diarienummerKN2025/01465
Svnekst Näringslivs diarienummer2025-224

I promemorian föreslås lagändringar som syftar till att genomföra delar av EU:s omarbetade energieffektivitetsdirektiv (EU/2023/1791). I det omarbetade direktivet kopplas skyldigheten för ett företag att genomföra en energikartläggning till företagets energianvändning snarare än dess storlek. Det införs dessutom ett krav på att företag med mycket hög energianvändning ska ha ett certifierat energiledningssystem. Därutöver införs krav på att fler anläggningar än tidigare ska genomföra kostnads-nyttoanalyser vid nybyggnation eller omfattande ombyggnation. Det införs också en skyldighet för nya och ombyggda datacenter att utnyttja eller säkerställa återvinning av spillvärme. Slutligen införs bestämmelser som rör fjärrvärme- och fjärrkyleföretag och dess kunder.

Svenskt Näringslivs synpunkter på förslagen i promemorian rör främst genomförandet av kraven på att göra energikartläggningar och att införa ett certifierat energiledningssystem. Svenskt Näringsliv anser att det omarbetade direktivet bör genomföras på ett sådant sätt att företagen i så stor utsträckning som möjligt kan förlita sig på nedlagt arbete och de system och processer som redan etablerats. Förutsättningarna för en framgångsrik energieffektivisering ändras snabbt och enskilda åtgärder måste kunna omprövas och modifieras kontinuerligt. Det är alltid det enskilda företaget som är bäst lämpat att avgöra vilka åtgärder som bör prioriteras. Regelverket måste vara anpassningsbart och utformat med dessa hänsyn.

Företag som är skyldiga att genomföra en energikartläggning ska upprätta en handlingsplan baserad på rekommendationerna från kartläggningen. Svenskt Näringsliv avstyrker promemorians förslag att handlingsplanen ska ingå i förvaltningsberättelsen i företagets årsredovisning. Svenskt Näringsliv anser inte heller att det är lämpligt att handlingsplanen i sin helhet offentliggörs. Det är tillräckligt att ett företag informerar om handlingsplanen på sin webbplats.

Om de förslag och rekommendationer som framgår av en energikartläggning inte genomförs påverkas tilldelningen av gratis utsläppsrätter. Svenskt Näringsliv konstaterar att detta kan röra sig om betydande belopp för ett företag. Därför bör endast sådana åtgärder som har en definierad potential och återbetalningstid samt en bedömd investeringskostnad ligga till grund för vilka energieffektiviseringsåtgärder revisorn har att ta hänsyn till vid en utvärdering. Hänsyn bör även tas till att omvärldsfaktorer och företagsinterna omständigheter kan påverka företagets möjlighet att genomföra specifika energieffektiviseringsåtgärder inom en viss tidshorisont.

Vad gäller de utvidgade kraven på att en kostnads-nyttoanalys ska utföras vid planerad ny- eller ombyggnation anser Svenskt Näringsliv att det behövs vissa förtydliganden, bl.a. med hänsyn till att olika verksamheter kan bedrivas i samma byggnad. Svenskt Näringsliv anser att begreppet industrianläggning bör ges motsvarande innebörd som i ETS och industriutsläppsdirektivet.

Hållbar utveckling genom Agenda 2030KlimatKraftsamling elförsörjning och tillstånd