Stockholm är landets största studentregion med en bredd av universitet och högskolor. Men valet av utbildning avgör i hög grad chanserna att snabbt få jobb efter examen. Det visar Högskolepejl 2025, som bygger på statistik från SCB och publiceras på Ekonomifakta.
– Det är viktigare vad du läser än hur länge du läser. För den som vill att utbildningen ska leda till jobb är det avgörande att väga in arbetsmarknadens behov, säger Annika Bröms, regionchef för Svenskt Näringsliv i Stockholms län.
Högskolepejl visar tydligt att etableringsgraden – andelen som är i arbete tre år efter examen – varierar kraftigt mellan olika utbildningar.
Studenter som väljer utbildningar inom teknik, naturvetenskap och IT har bäst chans till jobb. Konstnärliga utbildningar ligger däremot lägst, med en etableringsgrad på endast 41 procent.
– I Stockholm finns många olika utbildningar och studenter väljer brett. Men våra medlemsföretag har ett mycket stort behov av kompetens inom teknik, IT och industri. När studenter väljer utbildningar som leder till jobb blir det en vinst för både individen och för företagen, säger Annika Bröms.
Företagens största tillväxthinder är bristen på rätt kompetens. Enligt Svenskt Näringsliv misslyckas tre av tio rekryteringsförsök, ofta för att det inte finns tillräckligt många med den utbildning som efterfrågas.
– Om fler studenter i Stockholm gjorde mer medvetna val skulle fler snabbare komma i arbete. Samtidigt skulle våra företag få den kompetens de behöver för att kunna växa och utvecklas. Det stärker hela regionens konkurrenskraft, säger Annika Bröms.
I dag dimensioneras utbildningsplatser främst utifrån studenternas efterfrågan. Resultatet blir överskott inom vissa ämnen och brist inom andra. Svenskt Näringsliv vill därför se en översyn av resurstilldelningen och en tydligare arbetslivsanknytning i utbildningarna.
– Studenter behöver vara medvetna om konsekvenserna av sina val. Högskolepejl kan vara ett viktigt verktyg för unga när de planerar sin framtid, säger Annika Bröms.
Vad är det? En sammanställning av etableringsgraden efter högskoleexamen, baserad på SCB-data. Publiceras på Ekonomifakta.
Etableringsgrad: Andel som har en årsinkomst på minst 280 000 kronor tre år efter examen.
Resultat 2025:
Varför viktigt? Syftet är att ge studenter bättre beslutsunderlag och bidra till en bättre matchning mellan utbildning och arbetsmarknadens behov.