Daunfeldt: Tillväxten vänder uppåt men fortsatt hög arbetslöshet
Efter en utdragen lågkonjunktur ökar tillväxten igen, visar Svenskt Näringslivs konjunkturrapport. ”Det är glädjande att den utdragna lågkonjunkturen nu tycks vända. Men det viktiga är en långsiktigt höjd tillväxtnivå”, säger Sven-Olov Daunfeldt, chefsekonom.

För första gången sedan andra kvartalet 2022 är företagens framtida förväntningar högre än normalt för försäljning, antalet anställda och investeringar. Framför allt är det en återhämtning i hushållens konsumtion som driver uppgången, men även ökad export bidrar. Tillväxten förväntas uppgå till 1,6 procent 2025, 3,5 procent 2026 och 2,6 procent 2027.
– Efter flera tuffa år för hushållen har nu förväntningarna om framtiden förbättrats. Inflationen har fallit och finanspolitiken är expansiv. Detta borgar för en uppgång i den privata konsumtionen. Men hushållens försiktighetssparande är en risk i sammanhanget, säger Sven-Olov Daunfeldt, chefsekonom.
Ännu syns inte konjunkturuppgången i företagens lönsamhet. I nuläget är det fortfarande fler företag som uppger en försämrad lönsamhet än en förbättrad. Lönsamhet mätt som rörelsemarginal är den lägsta sedan 2013. Den långdragna lågkonjunkturen tillsammans med strukturella problem på arbetsmarknaden gör att arbetslösheten är hög och faller ned till fortfarande höga 7,7 procent 2027.
– Svensk arbetsmarknad har stora utmaningar. Vi har stora strukturella problem som gör att en konjunkturuppgång inte räcker för att bryta hög arbetslöshet eller utanförskap. Här krävs strukturreformer, säger Sven-Olov Daunfeldt.
En bransch som har det mycket tufft är byggbranschen. Kombinationen av kraftigt stigande byggkostnader och lägre bostadspriser gör att företag inte får ihop sina kalkyler. Om det inte blir lättare och billigare att bygga skulle det krävas en prisuppgång på bostäder om 40 procent för att bostadsbyggandet skulle nå samma nivå som innan inflationen tog fart. Bostadsbyggandet förblir på låga nivåer.
– Det är glädjande att den utdragna lågkonjunkturen nu tycks vända. Men det viktiga är en långsiktigt höjd tillväxtnivå. För att nå Svenskt Näringslivs tillväxtmål om 2,5 procent krävs omfattande reformer, avslutar Sven-Olov Daunfeldt.










