28 januari 2026

Positiva reaktioner efter frihandelsavtal: ”Stora möjligheter”

Samma dag som Donald Trump hotade Sydkorea med högre tullar, kom EU och Indien överens om ett frihandelsavtal. Från flera håll i Indien och Europa är tongångarna positiva. Jan-Olof Jacke, vd, bedömer att det finns stora möjligheter för både svenska och europeiska företag.

test
Anna Stellinger, chef för internationella- och EU-frågor, och Jan-Olof Jacke, vd.

”Alla handelsavtals moder”. Så har Indiens premiärminister Narendra Modi beskrivit avtalet mellan EU och Indien.

– Detta avtal kommer att ge stora möjligheter för Indiens 1,4 miljarder människor och de miljontals människor i Europa, säger Modi, enligt DW News.

EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen menar att överenskommelsen sänder en signal till omvärlden.

– Och bäst av allt: Detta är bara början – vi kommer att bygga vidare på denna framgång och ytterligare stärka vår relation, säger hon, enligt Altinget.

Stora möjligheter för svenska företag

Jan-Olof Jacke, vd, var på plats i New Dehli när avtalet skrevs under.

– Det är ingen tvekan om att det finns stora möjligheter för både svenska och europeiska företag, säger han till SVT:s Rapport.

När det gäller tullsänkningar har Indien gått med på det bästa avtalet de har gått till någon, betonar Anna Stellinger, chef för internationella- och EU-frågor.

– Det här ett bra avtal, det är ett ganska brett ambitiöst frihandelsavtal. När det gäller sänkningen av tullarna så är det en väldigt stor del av fördelarna med avtalet, säger hon i Studio Ett.

Frihandel och handelspolitik