Sändningen börjar Sverige behöver fler ingenjörer!
Delta digitalt eller fysiskt
18 februari 09:00–10:00
Lägg till i kalenderAnmäl dig senast 16 februari
Kontaktpersoner
Samhällsutmaningarna är stora och den tekniska utvecklingen sker i en hastighet vi aldrig tidigare upplevt. Det påverkar i mycket hög grad både arbetsmarknaden, företagens konkurrenskraft och Sveriges tillväxt.
Den svenska STEM-strategin, som ska stärka kompetens inom naturvetenskap, teknik, ingenjörsvetenskap och matematik, för att säkra Sveriges innovations- och konkurrenskraft fyller 1 år i februari.
Trots de stora och växande behoven av ingenjörer har vi stora problem på ingenjörsutbildningarna. För få elever väljer en ingenjörsutbildning och genomströmningen är svag. Företagen får inte tag i den kompetens de behöver.
Alla är överens om att Sverige behöver fler ingenjörer. Men hur ska det gå till?
Välkommen till ett seminarium om hur vi kan få fler och bättre ingenjörer i Sverige. Det går att delta via länk!
Medverkande:
Martin Sangve, Hitachi Energy Sweden
Charlotte Platzer Björkman, Uppsala universitet
Henric Johnson, Blekinge tekniska högskola
Camilla Georgsson, Teknikföretagen
Ulrika Wallén, Svenskt Näringsliv
Ulrik Hoffman, Ungdomsbarometern
Moderator: Johan Olsson, Svenskt Näringsliv
