”Vår uppfattning är att förbudet mot att fakturera styrelsearvoden har betydande negativa effekter för företag att rekrytera externa styrelseledamöter”, skriver flera SME-ledamöter i NWT.
”Regeringen har gett i uppdrag åt myndigheten Tillväxtanalys att se över hur beskattning av styrelsearvoden kan påverka kompetensförsörjningen i styrelser. [...] Det är mycket glädjande att regeringen lagt detta viktiga uppdrag och särskilt att det ska genomföras så skyndsamt. För företag som anlitar externa ledamöter är det så mycket enklare att betala en faktura än att administrera anställningar. Och för ledamöter som ofta redan har annan anställning eller arbetar via eget företag är det smidigare att få ersättning för styrelseuppdrag till eget bolag, där de kan hantera kostnader som kontor och andra administrativa kostnader, liksom att trygga framtida pension, teckna försäkringar, hantera risker för sjukdom med mera. [...] Externa styrelseledamöter kan bidra med expertis och specialkunskaper som inte finns i företaget. De kan också bidra med nätverk och kontakter och de kan ge andra perspektiv i förhållande till ägare, vilket kan efterfrågas av finansiärer eller mindre delägare.
De kan bidra till att underlag måste tas fram vilket professionaliserar styrelsearbetet och i samband med generations- eller ägarskifte kan de bidra med långsiktighet genom att kvarstå över ägarskiftet. På flera sätt kan de lyfta bolag som stagnerat. Allt detta är särskilt viktigt för mindre företag och det finns således många skäl för företag att ta in externa ledamöter. Vi ser fram mot att utredningen blir klar och att regeringen därefter kan åtgärda detta tillväxthinder för svenskt företagande. ”
Ovan text är klippt ur debattartikeln i NWT, som kan läsas i sin helhet här.
Skatt på företagandeSME-kommittén