Svenska Nelly stämmer Shein igen – ”Otillbörlig konkurrens”
Trots en tidigare dom fortsätter Shein att använda Nellys bilder utan tillstånd. Nu stämmer det svenska modebolaget den kinesiska e-handelsjätten igen. ”Den här typen av snyltande på andras bekostnad är helt enkelt otillbörlig konkurrens”, säger Christina Wainikka, expert på immaterialrätt.

Allt började med att det svenska modeföretaget Nelly under hösten 2024 fick meddelanden från kunder som hade sett deras bilder på Sheins hemsida. Efter att Nelly bett Shein att ta ned materialet fick de först inget svar, därefter ifrågasattes äganderätten – men till slut togs bilderna bort. I höstas kom en dom från Patent- och marknadsdomstolen som innebär att Shein förbjuds att använda Nellys aktuella bilder.
Men domen har inte fått Shein att sluta, menar Nelly. Under slutet av 2025 och början av 2026 har Nelly upptäckt att Shein har publicerat flera av Nellys bilder på sin hemsida.
– Det är viktigt att signalera till Shein att vi inte accepterar detta. Vi ser ju att de fortsätter att använda våra bilder olovligen, säger Helena Karlinder-Östlundh, vd på Nelly.
Christina Wainikka, expert på immaterialrätt, konstaterar att frågan om otillbörlig konkurrens, och om plattformsansvar, är uppe till diskussion inte minst på EU-nivå och internationellt. Nu i mars anordnar OECD en konferens med rubriken ”Illicit trade”.
– De immaterialrättsliga regelverken har till viss del skapats för att styra vilka beteenden vi vill se på marknaden och vilka vi inte vill se. I bakgrunden ligger hela tiden en strävan efter en sund konkurrens på lika villkor. Den här typen av snyltande på andras bekostnad är helt enkelt otillbörlig konkurrens, säger hon.
Många tänker kanske bara på de immaterialrättsliga skydden för produkterna. Bildmaterial och annat omfattas dock också av immaterialrättsligt skydd, menar hon.
– Å ena sidan tycker nog många att det är allvarligare med förfalskade halvledare i hjärtstartare än med kopierade bilder på kläder. Å andra sida, om man inte ingriper i den här typen av situationer kan man glömma att ha fungerande marknader. Vill vi ha ett livskraftigt näringsliv måste företag kunna försvara sina rättigheter.
Helena Karlinder-Östlundh menar att de som ett svenskt bolag inte hade kunnat komma undan om de agerat på samma sätt som Shein gjort.
– Så det är viktigt för oss att markera att vi inte kommer ge oss i den här frågan. Så vi hoppas att de ska förstå det och sluta.
Läs hela artikeln i Tidningen Näringslivet.







